Czym się różni piec od kotła? - jaki olej?

Zastanawiasz się jaki olej wybrać do samochodu Czym się różni piec od kotła?? Skorzystaj z Katalogu wymiany oleju!

Piec i kocioł to dwa pojęcia używane niemal zamiennie w codziennym języku. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że stosowanie ich może być mylące – zwłaszcza dla ludzi, którzy znają poprawne definicje tych pojęć…

Jak grzeje piec, jak grzeje kocioł?

Dla większości ludzi urządzenie służące do ogrzewania domu jest po prostu piecem. Wynika to z pewnego przyzwyczajenia językowego, a także historii. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w Polsce, dopiero upowszechniało się centralne ogrzewanie, tymczasem domy były ogrzewane za pomocą wolnostojących pieców np. tzw. kóz, grzybków czy kominków. W tamtych czasach, Polak mówiący, że ogrzewa swój dom piecem, nie popełniłby błędu. W przypadku instalacji centralnego ogrzewania mamy jednak do czynienia nie z piecem, ale z kotłem. Z czego to wynika?

Mówiąc najprościej, piec jest urządzeniem oddającym ciepło bezpośrednio, w miejscu gdzie się znajduje. Najcieplej będzie wokół pieca, im dalej tym zakres jego oddziaływania będzie niższy. Kocioł natomiast oddaje ciepło pośrednio – angażując tzw. nośnik ciepła, czyli najczęściej wodę. Kocioł ogrzewa wodę, a dopiero ona ogrzewa pomieszczenia w domu, krążąc w obiegu centralnego ogrzewania. Nawet jeżeli podłączony do instalacji centralnego ogrzewania kocioł podczas pracy samemu się nagrzewa, nie czyni to z niego pieca.

Dla nazewnictwa nie ma zatem znaczenia rodzaj urządzenia, podgrzewającego wodę (czy inny nośnik ciepła) – mamy więc zatem kotły gazowe (sprawdź na http://beretta.pl/), kotły węglowe, olejowe, a nawet elektryczne. Podobnie jest w przypadku pieców, acz te najpopularniejsze jak kozy czy kominki, zazwyczaj mogą korzystać z kilku rodzajów paliwa.

Piec i kocioł – różnice

Ciepło oddawane przez piec uważane jest za bardziej przyjemne, pobudzające odczucie komfortu. Wiedzą to dobrze ci, którzy uwielbiają wieczorne przesiadywanie przy kominku w zimowe dni. Kocioł oddaje ciepło pośrednio, a więc np. poprzez grzejniki czy ogrzewanie podłogowe. Do zalet tego rozwiązania należy przede wszystkim możliwość regulacji temperatury (dzięki zaworom na grzejnikach) oraz wykorzystanie ciepła w wielu pomieszczeniach jednocześnie.

Niektórzy ludzie zdają sobie sprawę z różnicy pomiędzy pojęciami „pieca” i „kotła”, jednak nie stosują tej wiedzy w codziennej komunikacji. Może to wynikać po części z tego, że słowo „kocioł” przez wiele lat było z reguły kojarzone raczej z naczyniem – dużym garnkiem, używanym do gotowania. Gotowania na piecu, rzecz jasna.

Więcej informacji na temat najbardziej wydajnych kotłów centralnego ogrzewania znajdziesz na http://beretta.pl/

Czym się różni piec od kotła? - oceny kierowców

1/102/103/104/105/106/107/108/109/1010/10 (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj opinie o Czym się różni piec od kotła?